Tehotenstvo a materská dovolenka
Materská dovolenka - je pracovnoprávny pojem, ktorý upravuje najmä rôzne pracovné podmienky a pracovno-právne nároky. Zákon ju definuje ako ospravedlnené pracovné voľno zo zamestnania, ktoré podľa zákonníka práce poskytuje zamestnávateľ zamestnankyni v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa.
Materské (dávka) - je dávka z nemocenského poistenia.Ide o náhradu ušlého príjmu počas tehotenstva a po pôrode, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Jedná sa teda čisto o finančnú záležitosť. Je dôležité upozorniť, že nie každá tehotná žena spĺňa podmienky na poskytnutie materských dávok.
Práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa v období počas tehotenstva a po pôrode.
Začali by sme povinnosťou zamestnankyne písomne nahlásiť zamestnávateľovi, že je tehotná. Nie je to však povinnosť, skôr možnosť. Ak však zamestnankyňa svoje tehotenstvo písomne neoznámi a nedoloží o tom lekárske potvrdenie, nepovažuje sa z pracovno-právneho pohľadu za tehotnú. Nevzťahujú sa na ňu špecifické podmienky určené pre tehotné zamestnankyne. Napr.: obmedzenie určitých typov prác, takmer úplný zákaz výpovede, obmedzenie bezdôvodného ukončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe, zvýšené možnosti návštevy lekára a pod.
S posledným bodom predošlého odseku súvisí právo tehotnej zamestnankyne na voľno s náhradou mzdy počas preventívnych prehliadok v súvislosti s tehotenstvom, bez stanovenia maximálneho počtu dni, (zamestnanec má nárok na sedem dní plateného pracovného voľna na zdravotné ošetrenie počas celého roka).
Pracovná náplň
Zamestnávateľ je povinný preradiť tehotnú zamestnankyňu na inú pracovnú pozíciu alebo upraviť pracovnú náplň, ak je doteraz vykonávaná práca podľa lekárskeho posudku pre ňu riziková. Ak výška príjmu na novej pracovnej pozícii nebude bez zavinenia zamestnankyne rovnaká, môže zamestnankyňa využiť inštitút vyrovnávacej dávky zo Sociálnej poisťovne.
Pracovná doba
Ak tehotná žena pracuje v noci a požiada o preradenie na inú prácu, zamestnávateľ je povinný jej vyhovieť - ak mu v tom nebránia vážne prevádzkové dôvody. Ak toto nie je z nejakých dôvodov možné, musí jej zamestnávateľ poskytnúť voľno s náhradou mzdy. Takisto tehotnej zamestnankyni nie je možné nariadiť prácu nadčas. Je ho možné len dohodnúť so súhlasom danej zamestnankyne.
Nástup na materskú dovolenku
Štandardná materská dovolenka trvá 34 týždňov (pri určitých špecifických skupinách môže byť odlišná dĺžka). Na materskú dovolenku (MD) sa nastupuje šesť až osem týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Po uplynutí MD môže zamestnankyňa pokračovať v starostlivosti o dieťa vo forme rodičovskej dovolenky (RD). Túto dovolenku je zamestnávateľ povinný poskytnúť na základe písomnej žiadosti zamestnankyne a to maximálne do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. RD môže čerpať aj muž.
Tehotná zamestnankyňa má pred nástupom aj počas MD a RD určité oznamovacie povinnosti voči zamestnávateľovi - konkrétne písomne musí oznámiť zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na MD a RD, predpokladaný deň ich prerušenia alebo ukončenia.
Zamestnávateľ alebo zamestnankyňa predkladá Sociálnej poisťovni žiadosť o dávku materského potvrdenú lekárom a zamestnávateľom. Zamestnávateľ oznamuje Sociálnej poisťovni začiatok a koniec MD, začiatok a koniec RD a tiež začiatok a koniec prerušenia poistenia.
Zamestnankyňa oznamuje narodenie dieťaťa, prihlásenie ho na zdravotné poistenie, môže požiadať o platenie dôchodkového poistenia štátom.
Medzi povinnosti zamestnávateľa patrí držať zamestnankyni pracovné miesto do času jej návratu z MD. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu naspäť na pôvodnú pracovnú pozíciu a pracovisko. Ak to nie je možné, je povinný ju zaradiť na pracovné miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve, pričom podmienky zamestnávania musia byť obdobné ako pred odchodom na MD. Zamestnankyňa má nárok aj na zlepšenie podmienok, ktoré sa medzitým udiali (napr.:pravidelná valorizácia platu, ak sa taká v organizácii vykonáva)