Sexuálne obťažovanie
Neustále poznámky, sexuálne narážky, dotyky... Aj to sú niektoré prejavy sexuálneho obťažovania. Podľa sexuológov, sa sním stretáva každá tretia žena. Niektoré sa končia odchodom zo zamestnania, iné ticho tolerujú to, čo im je nepríjemné, a v najhoršom prípade sa mnohé stávajú obeťou.
Čo možno považovať za flirtovanie a čo za sexuálne obťažovanie.
Definícia toho, čo sa považuje za sexuálne obťažovanie
, je podľa odborníkov veľmi individuálna. Závisí nielen od kultúry, ale aj od nastavenia spoločnosti, ktorá to posudzuje. My sme v tom dosť liberálni. Vcelku dosť dobre znášame dvojzmyselné vtipy a aj akoby nechcené dotyky a sme v tom značne benevolentní. Za sexuálne obťažovanie môžeme podľa odborníkov považovať také správanie, ktoré hodnotíme ako erotické, to znamená dotyky, nechcený pohlavný styk a reči. Jednak narážky a potom explicitne ponuky na sex. Sexuológovia upozorňujú, že práve v zamestnaní je častejšie, ako by sa mohlo zdať, a čo je horšie, posudzuje sa veľmi voľne. Najmä ženy, aby nevyzerali, že sú prudérne alebo citlivky alebo že nepoznajú zábavu, často znášajú také správanie od mužov a nebrania sa proti tomu, hoci im je to nepríjemné. Ženy často ochotne znášajú správanie svojich šéfov, aj keď im je nepríjemné, len aby si udržali prácu. Mnohé obete sa so svojim skúsenosť sami o sexuálnom nasili boja hovoriť. Dôvodom je strach z toho, že by im nik neveril alebo ich označil za tie, ktoré provokujú. Najhoršie je, ak sa žena stane obeťou znásilnenia.
Aké môže mať následky sexuálne obťažovanie
Sexuálne obťažovanie môže vážnym spôsobom ovplyvniť život obete a nastáva tam aj posttraumatický syndróm. Prichádzajú depresie, ovplyvnenie sexuálneho života a, samozrejme, prekážky v pracovnom a profesionálnom živote, a to vplýva ako na výkon, tak aj na kariéru.
Flirt či obťažovanie
Musíme byť pozorní v tom, čo je niekomu príjemné a čo nie.Ak sa po našom správaní už nikto nezabáva alebo nereaguje primerane, mali by sme s tým prestať. Je to práve sexuológ, ktorý posudí, či správanie jednotlivca voči obeti bolo tolerovateľné, alebo už šlo dajme tomu o patologické obťažovanie a, samozrejme na tento termín existuje aj právny rámec, navyše sú aj rôzne centrá pomoci, ktoré už na základe daného prípadu odporučia ďalší postup.
Dokazovanie je ťažké
Dokazovanie sexuálneho obťažovania na pracovisku, či už ako verbálneho, alebo fyzického správania, je v značnej miere sťažené najmä vôľou obťažovanej osoby spolupracovať. Ak dochádza k diskriminácii spojenej so zastrašovaním, je veľmi ťažké preukázať, že dochádza k protizákonnému konaniu, a to najmä vtedy, ak okrem výpovedí neexistujú žiadne objektívne dôkazy. V diskriminačných konaniach, môže byť úspešnejší súd.
Prejavy obťažovania a jeho páchatelia
- násilníci sú väčšinou drzí a priamočiari - nemravné až urážlivé poznámky v sexuálnej rovine
- využívajú nevhodné vtipy sexuálnej povahy a dostávajú obeť do rozpakov alebo ju zastrašujú
- často hladkajú a dotýkajú sa
- potľapkanie po zadku či dotyky na intímnych miestach, a otáčajú to na vtip, aby sa obeť bála o tom hovoriť
- majú nevhodné, vyzývavé poznámky o rôznych častiach tela
- posielajú oplzlé maily
- skrytí násilníci manipulujú obeť za zatvorenými dverami
- žiadajú sex za nejaké výhody
- využívajú hrozby násilia (finančný postih alebo prepustenie z práce)
Pozor - sexuálne násilie môže prebiehať v práci, v škole, na ulici, v obchode, v klube, pri používaní verejnej dopravy, na letisku, a dokonca aj doma
Čo môže polícia
Nielen fyzické a psychické násilie sú formy násilia na ženách ale do tejto skupiny patrí aj sexuálne násilie, ktoré zahŕňa sexuálne činy, s ktorými žena nesúhlasí a je k ním násilne donútená.Násilné konanie môže byť klasifikované ako trestný čin ublíženia na zdraví, znásilnenia, trestný čin obmedzovania osobnej slobody a ďalšie. V prípadoch násilia, má polícia zákonné oprávnenie vykázať násilníka zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do obydlia na 48 hodín. V každom prípade sa vždy obráťte na políciu.
Komentáre
Prehľad komentárov
To je keď sa rôzne stránky situácie "nestretávajú", napr. práve idem na prestávku, plynie čas, dotyčný/á to dobre vie, ale napriek tomu začne práve vtedy s niečím, už to je obťažovanie, nedovolí mi tým čerpať svoju prestávku. Iná situácia: Robím niečo, aj s bremenami, kde potrebujem priestor. Vo fáze pohybu s bremenom sa mi postaví do cesty kolega aby povedal vtipnú a ako inak, na ženy mierenú poznámku. Dráhu s bremenom nemôžem dokončiť. Ale položiť. Očakáva, že sa budem usmievať celá šťastná, že je okolo mňa. Lebo kolegyne sú také prostučké kravky z dolnej hornej, že im to lichotí. Poprosím ho, či by sa neuhol alebo mi neposunul box na ukladanie tých bremien. On tam ďalej stojí a má ďalšie vtipné odpovede. Zjavne nemá čo robiť. Nikto to nerieši. Zato za mnou príde o 20 minút smenový vedúci, že prečo to ešte nie je hotové. Lebo ja robím a nesocializujem sa. Ostatní sú prijímaní, lebo vtipkujú, oblápajú sa, klebetia = socializujú sa.
Spoločný menovateľ je nevhodnosť
(slavka, 2. 10. 2022 18:18)