Ako prežiť leto v práci
Ako prežiť leto v práci s klimatizáciou
- Flexibilný pracovný čas - v niektorých spoločnostiach reflektuje sezónnosť biznisu. Ak je leto ich prípravnou sezónou na jesenný aktívny biznis, prispôsobujú tomu aj pracovný čas zamestnancov. Stretávame sa napríklad skrátenými piatkami alebo aj s celkovým skráteným časom, ktorý je kompenzáciou predĺženého pracovného času v sezóne. Múdre firmy, ktorým to charakter ich biznisu dovoľuje, používajú flexibilný pracovný čas.
- Prázdniny a dovolenky plánujte spravodlivo - plán dovoleniek je samozrejmosťou, ktorú firmy intenzívne využívajú. K jeho stanoveniu musí manažment pristupovať spravodlivo, aby predišiel konfliktom medzi kolegami, od ktorých očakáva spoluprácu. Spravodlivými kritériami, ktoré pri udeľovaní dovoleniek vopred určí a zverejní, predíde závisti. "Veď prečo by som ja zdieľala moje "know-how" mojej kolegyni, ktorá dostala nespravodlivo dovolenku na môj ukor v čase, keď som ju chcela a potrebovala ja?" vysvetľuje odborníčka a zamestnávateľom odporúča: "Dovoľte ľuďom oddychovať tak, aby nabrali energiu a mohli ju v práci opätovne zúročiť. Dovoľte im oddychovať, toľko koľko potrebujú (a zákon im to umožňuje), aby oni mohli toľko pracovať, ako to od nich potrebuje ich firma.
- Leto je ideálny čas na rast a rozvoj, na rozvojové aktivity, tréningy, team buildingy individuálne zlepšovanie sa a rast. V lete, v čase dovoleniek, nikdy nie sú všetci zamestnanci naraz vo firme. Rozhodnutia sa presúvajú na neskôr, schvaľovacie procesy sa predlžujú, biznis sa opäť rozbieha v septembri. Práve preto je leto vyníkajúci čas na letné rozvojové programy. Sú firmy, ktoré šetria čas a pracovné nasadenie svojich zamestnancov na obdobia intenzívneho fungovania firmy. Vysielajú svojich pracovníkov na tréningy práve v lete a dávajú im tak možnosť pripraviť sa na jesennú intenzívnu prácu.
- Klimatizácia v open space - nepochybne najviac sporov v open space vzniká v súvislosti s teplotou v miestnosti. Kolegovia pracujúci v rôznych častiach rozľahlého priestoru odlišne vnímajú teplotu v miestnosti a, samozrejme, odlišne ju objektívne prežívajú. V lete je subjektivita tohto prežívania ešte vyhranenejšia. Môže to súvisieť aj s tým, ako sa v priebehu dňa otáča slnko a cez ktoré okná svieti intenzívnejšie. Dohoda so zamestnancami - optimálne je zvolať miting všetkých zúčastnených s jasne stanoveným cieľom - nájsť dohodu ako prežiť leto v open space s klimatizáciou. Pri dobre štruktúrovane vedenom mitingu, ktorý počíta s názorom každého, vie firma prísť k vzájomne akceptovateľným dohodám. Tým, že predmetom týchto dohôd sú názory samotných zamestnancov, ktorých sa to týka, automaticky aj vzniká záväzok na dodržiavanie. Takto firma dokáže predísť letným konfliktom súvisiacich s klimatizáciou a súčasne vedie svojich ľudí k samostatnosti a zodpovednosti. Smernice o klíme - druhou možnosťou riešenia tohto problému je prezieravo zaviesť všeobecne platné smernice týkajúce sa používania klimatizácie. Napríklad konštantná teplota v miestnosti, ktorá je meraná na senzoroch, neustále ukazuje hodnotu takú a takú. Týmto si firma zabezpečí poriadok, predíde sporom o klimatizácii, no nepredíde nespokojnému šomraniu davu, ktorého názor nebol vypočutý.
- Chaos medzi "bielym domom" a výrobou Niektoré výrobné haly v súčasnosti disponujú klimatizáciou, no v niektorých spoločnostiach to nie je bežné. Rozhodnutie o vetraní a používaní klimatizácie by nemalo ísť od stola. Takéto rozhodnutia prehlbujú často priepastné nedorozumenia medzi tzv. bielym domom a výrobou, účinným riešením býva zmapovanie teplotných rozdielov vo výrobnej hale. A to v závislosti od tepla, ktoré je produkované používanými strojmi. Podľa toho treba zaviesť letné pravidlá udržiavania optimálnej pracovnej teploty. Pravidlá sa môžu týkať nielen nastavovania teploty a spôsobu vetrania, ale aj letného rozloženia prestávok, ktoré je odlišné ako v menej horúcich mesiacoch
- Dress code - každá firma má svoj oficiálny alebo aj nepísaný dress code. V lete sa prirodzene mení a prezieravá firma s tým počíta a vopred o tom diskutuje so svojimi zamestnancami. Aby tieto diskusie podporovali firemnú kultúru, neváha si na tieto diskusie prizvať aj profesionálnych fashion stylistov, ktorí téme rozumejú, sú akceptovanou externou autoritou, a ich názory počujú zamestnanci s tým, že šortky a žabky do biznisu skutočne nepatria.
- Myslite na ľad a neformálne raňajky - aj v lete ako aj po celý rok firma zabezpečuje pre svojich zamestnancov pitný režim a stravovanie. Je milou pozornosťou, ak firma ponúkne doplniť zásobníky na ľad do mrazničiek, aby si zamestnanci mohli načapovanú vodu ochladiť kockou ľadu. Na jeseň si firky zvyknú organizovať napríklad aj husacie hody. Tie by v lete nemali veľký účinok, v lete je dobré urobiť týždeň zdravých raňajok. Pozvať si tam napríklad dodávateľa, ktorý pre zamestnancov zabezpečuje čerstvé šťavy, domáce sirupy, domáce koláčiky a kopy čerstvo natrhaných letných plodov. Alebo to isté urobiť bez dodávateľa a zaangažovať do spoločných letných raňajok každého zamestnanca, ktorý zo sebou prinesie to, čo chutí jemu aj druhým.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.