Dovolenka
Dovolenka - pravidla čerpania dovolenky
Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť aj kratšie - ale len so súhlasom zamestnanca. Naopak, nariadiť dovolenku mu nesmie na obdobie, keď je zamestnanec práceneschopný a počas času, keď je na materskej a rodičovskej dovolenke.
Kedy má šéf právo odoprieť dovolenku a kedy nie.
Doba čerpania dovolenky je v réžii firmy. Pri jej určení platí, že firma prihliada na svoje úlohy a oprávnené záujmy zamestnanca. A navyše, ak v spoločnosti pôsobia odbory, čerpanie dovolenky určí zamestnávateľ podľa plánu dovoleniek, ktorý s nimi vopred prerokoval. Odoprieť čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny, ak ho o to pracovník požiadal. Firma by nemala odoprieť čerpanie dovolenky ani v tom prípade, ak šéf neurčil jej čerpanie zamestnancovi v danom roku a ani do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby si ju zamestnanec mohol do konca vyčerpať. Napríklad ak šéf neurčil zamestnancovi čerpanie dovolenky na rok 2014 do 30.06.2016 tak, že si ju vyčerpá do konca roka 2015, od 01.07.2015 získava zamestnanec právo sam si určiť termín čerpania dovolenky. Kedy dovolenku bude čerpať, je povinný šéfovi oznámiť 30 dní vopred, táto lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
Dovolenku pred kúpou konzultujte
V praxi sa môže stáť, že šéf zamestnancovi počas dovolenky zavolá a zruší mu odchod do ním vybranej dovolenkovej destinácie.. Zamestnávateľ má na to právo. Ak sa tak stane, je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu vznikli vplyvom zmeny čerpania jeho dovolenky. Takže, keď sa zamestnanec rozhodne zakúpiť napríklad zájazd, mal by mať už od šéfa termín dovolenky schválený. Pretože len v tomto prípade, ak mu zamestnávateľ termín dovolenky zmení alebo ho z dovolenky odvolá, je mu povinný nahradiť náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli.
Šéf má právo odmietnuť termín dovolenky, ktorý navrhuje zamestnanec. Aby sa vzájomne zamestnanci so zamestnávateľom vyhli nedorozumeniam, je vhodné mať na účely čerpania dovolenky vypracovaný dovolenkový plán. Ak sa takýto plán vo firme nevedie, treba komunikovať s nadriadeným a vzájomne dohovoriť termín dovolenky. Vhodne je si ho nechať potvrdiť písomne alebo mailom. Cieľom je, aby neboli ohrozené naplánované úlohy zamestnávateľa na jednej strane, ale ani poškodené oprávnené záujmy zamestnanca na strane druhej.
Pravidlá, ktoré musia obe strany dodržať:
- Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku
- Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.
- Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do jeho konca, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec (ide o výnimku pri určení čerpania dovolenky). Toto čerpanie je zamestnanec povinný oznámiť písomne, najmenej 30 dní vopred. Táto lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
- Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
- Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol uznaný za dočasne pracovne neschopného pre chorobu alebo úraz
- Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odbornej funkcie, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení výkonu verejnej funkcie alebo odbornej funkcie.
- Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku.
- Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobia, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.
Príklad
Zamestnanec požiadal zamestnávateľa o schválenie dovolenky, ktorú plánoval straviť so svojou rodinou v zahraničí. Zamestnávateľ zamestnancovi dovolenku schválil, a zamestnanec následne zaplatil pobyt v zahraničí. Z dôvodu neodkladnej pracovnej záležitosti zamestnávateľ zrušil zamestnancovi schválený termín čerpania dovolenky a čerpanie dovolenky mu neumožnil. Je zamestnávateľ povinný uhradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu vznikli v súvislosti s plánovanou dovolenkou?
Zamestnancovi bez jeho zavinenia vznikli náklady na zaplatenie letenky (cesta tam a späť), náklady na zaplatený pobyt v hoteli a náklady v súvislosti so storno poplatkami za zrušenie rekreačného pobytu. Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu vznikli bez jeho zavinenia, pretože zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky, ktorú mal už nadriadeným zamestnancom schválenú. Ak sa zamestnávate rozhodne, môže (nie je to jeho povinnosť) uhradiť zamestnancovi náklady aj pre jeho rodinných príslušníkov, ktoré mu vznikli v súvislosti s plánovanou dovolenkou (keďže dovolenku taktiež neabsolvovali).